Něco o homeopatii

METODA

Homeopatie je formou celostní medicíny. Nechceme léčit pouhé symptomy nemoci (často to znamená potlačovat, zatlačovat hlouběji do těla), ale nepoškozovat jemnou rovnováhu těla a naopak stimulovat jeho životní sílu. Předpokladem tohoto nahlížení na nemoci je narušení životní síly událostmi z našeho života, se kterými jsme se nedokázali vyrovnat a potlačili je do nevědomí. Tato rovina citlivosti je silně individuální, na jejím začátku je trauma, zranění, mentální omyl, ale na jejím konci je vždy zablokovaná energie, poničená osobní spiritualita a řada psychických či fyzických obtíží.
Samotné slovo „homeopatie“ označuje princip léčby „podobné se léčí podobným“ (opak alopatie) a pochází z konce 18. století od jejího zakladatele S.Hahnemanna. Počátky používání zákona podobnosti najdeme už u Hippokrata.

Podle údajů WHO je homeopatie druhou nejrozšířenější metodou léčby co do počtu pacientů, a to po tradiční čínské medicíně. Klasická medicína evropského typu je až na třetím místě.
 

CO JE NEMOC?

"Nemoci nenapadají lidi jako blesk z jasné oblohy, jsou to důsledky předchozích chyb proti přírodě"
Hippokrates


"Moje nemoc není ničím povrchním, co by mohli najít pouze specialisté. Moje nemoc je něco, co mohu já sám vnímat a cítit, na svém těle i své duši.
Můj způsob nemoci je pro mou bytost stejně typickým a stejně jedinečným projevem života jako můj rukopis, moje otisky prstů, můj způsob práce, malování, hovoru a milování.
Nemoc mne nenapadá, nýbrž je mým individuálním způsobem reakce na životní výzvy, jejich zpracování nebo odrážení."

Jorg Wichmann
 
Nemoc je stav, kdy nemáme moc (máme ne-moc) nad sebou samým.
Fyzický symptom nejenže není nemoc, je to ve skutečnosti léčivý proces těla. To, co vidíme jako symptomy, jsou vlastně pokusy těla zbavit se nemoci. Takovým příkladem je horečka, kdy se zmobilizují síly těla k vyloučení toxinů. Jejím okamžitým snižováním brzdíme vlastní léčivé síly organizmu.
Člověk se musí hodně "nadřít" než si vyrobí nějakou chronickou nemoc, někdy i tu akutní. V této oblasti jsou mistry malé děti, které onemocní hned, když se má stát něco na co se necítí (třeba jít do školky, nepříjemná zkoušení ve škole, ...).

Nemoc nemusí být jen nutné zlo, může to být cesta sebepoznání a osvobození.
 

LÉČBA

Individuálně vybrané homeopatikum je látka, která podpoří vlastní obranné mechanismy těla.

Tím, že se pracuje s osobitými jednotlivci, je léčba velmi individuální. Cesta k nalezení homeopatika může být delší a ne vždy snadná, někdy ale překvapivě krátká a přímá.
Základním způsobem vyšetření je velmi důkladný pohovor. Ten úvodní trvá často 1-1,5hod., poté následuje podrobná analýza případu, výběr vhodného léku na základě podkladů z osobního rozboru a případného studia repertoria a další literatury o homeopatických obrazech. Teprve na konci je podání vhodného homeopatického léku.
Během pohovoru se homeopat zajímá o řadu věcí z vašeho života a pokouší se o komplexní postižení problémů. Musí zjistit informace o fungování tělesných orgánů, celého fyzického těla, o tom jak co prožíváte, i když to třeba není ve viditelné souvislosti s hlavním problémem. Homeopat se vás může ptát na Váš vztah k počasí, času během dne nebo roku, výrazné chuťové preference či averze, především na Vaše subjektivní pocity, některé až bizarní, které ale tento stav jsou schopny odlišit od jiných homeopatických léků.
Důležitá může být celá řada maličkostí, které pomohou upřesnit výběr homeopatika (např. zda je váš kašel suchý či dráždivý, produktivní nebo kdy se zhoršuje - v noci, ráno, venku, ...).
Při práci nejde pouze o sběr náhodných symptomů ale o složitou multidimenzionální studii člověka, v kontextu jeho životního příběhu.
Nabídne Vám uvidět souvislosti, pochopit je, přijmout a případně změnit.
 

 


Kontakt

HOMEOPATICKÁ PORADNA

MUDr. Zuzana Kornelová
Poliklinika FM
8.pěšího pluku 85
Frýdek-Místek


731 614 583


Ordinační hodiny

St  8-15 hod. pro objednané

Po domluvě je možné zařídit konzultace mimo ordinační hodiny.